GR221 – Pohodička na Mallorce

| 23 komentáře

Mall-11

/sepsala Danča/ Každý si představuje pohodový výlet jinak. Někdo by se na Mallorcu letěl válet na pláže a pronajal by si auto, pro nás byl luxus malý batůžek do 10 kg s rozměry příručního zavazadla, místo těžkých pohorek lehké trekovky a občas nějaké to víno.

Mall-1

Na Mallorcu přilétáme v noci a místo úmorného šlapání po silnici a hledání pláže jedeme i bez stopování stopem. Příjemný začátek, za chvíli už uléháme na kraji hlavního města k majáku a hned ráno si užívám koupel v (pro nás neotužilce) ledovém moři.

 Mall-2 Mall-3

Chystáme se na dálkovou trasu zvanou GR221, která je cca na 8 dní a měří okolo 120 km. Dnů máme před sebou jen 6, ale jde se nám skvěle, malé batohy zprvu na zádech ani necítíme. Slunce svítí o 106, výhledy jsou parádní, nádhera. Trasa nás vede i přístavními a horskými vesnicemi, takže ochutnáváme zmrzliny, úžasně dobroučké místní pomeranče i španělská vína.

Mall-4 Mall-5 Mall-6 Mall-7 Mall-8 Mall-9 Mall-10  Mall-12 Mall-13

V prvních dnech nepotkáváme skoro žádné turisty, společnost nám dělají jen pasoucí se ovce a kozy. Zajímavostí na trase jsou nejen výhledy a terasy z dávných dob, ale i zbytky nejrůznějších kamenných stavení. Alespoň jednou za den sestoupáme do vesnice, v Esporles se konají dokonce trhy, takže si pochutnáváme na místních specialitách.

Mall-14 Mall-15 Mall-16 Mall-17

Z městečka Soller, které je typické svoji historickou tramvají stoupáme po vydlážděné cestě až k nejvyšším vrcholkům pohoří Serra Tramuntana. Ochlazuje se, spíme v 900 m. n. m., tentokrát v malé chatce a strávíme příjemný večer se sympatickým rakouským párem. Ještěže jsme spali v chatě! V noci pršelo, mrholilo, kroupy padaly… No tuto noc by nám pod širákem a jen ve žďáráku nebylo nejlépe.

Mall-18 Mall-19 Mall-20 Mall-21 Mall-22 Mall-23

Mallorca nám ukázala, že zde má opravdové hory, které nelze podceňovat. Další večer jsme vylezli, místy i téměř po čtyřech, na 2. nejvyšší horu ostrova, Puig de Massanella, 1367 m (na ten nejvyšší vede silnice a je tam observatoř). Západ slunce a výhled na celý ostrov, prostě romantika :) Nebýt toho větru, co nás téměř shazoval z hřebene.

Mall-24 Mall-25 Mall-26 Mall-27 Mall-28 Mall-29

A protože trasu místo za 8 dní zvládáme za méně než 6, rozhodneme se ještě pro návštěvu soutěsky Torrent de Parreis vedoucí na pláž Sa Calobra, která je pod ochranou UNESCA. Ale nebyla to obyčejná soutěska… V kaňonu jsme strávili téměř 4 hodiny a stále jsme přelézali nějaké balvany, někdy po dvou jindy po všech 4, no jednoduché to rozhodně nebylo. Byla jsem moc ráda, že neseme malé batohy a i ty notně ztěžkly. Krátké lano by se v mnohých místech hodilo, zvlášť když je člověk unavený po 6 denním pochodu v horách. Ale paráda. Dokonce jsme z pláže během 5 minut stopli i auto.

Mall-30 Mall-31 Mall-32

Poslední den nás čeká již jen 4hodinový pochod v předhůří až na konec treku do městečka Pollenca. A pak samozřejmě zasloužený ( i když jen kraťoučký) odpočinek na pláži v Palmě.Mall-33

Foceno na Fujifilm X-M1 + 18/f2 + 35/f1.4.

A trasa vypadala zhruba takto:

Zajímavý článek?
Jakub

Author: Jakub

Milovník hor, skal a cestování se sklony k bláznivým nápadům. Taktéž zapálený fotograf s nutkavou potřebou zachytit svět kolem sebe. Má rád sypaný čaj, řídký vzduch a brzké ranní vstávání...

23 komentáře

 1. Těším se jak malí za 4 dny si to jedu také projít. Tedy pokud počasí dá. Nádherné fotky.

 2. Ahoj :)

  Parádní článek a krásné fotky! Můžu se zeptat, kdy jste tento výlet podnikli?
  Plánuju Mallorcu na konec února, ale nevím jak s počasím.

  Díky za reakci.

  Peťa

 3. Ahojky Kubííí, nádherná destinace a foto, v dubnu si to letíme projít a už se moc těšíme……přeji mnoho takových destinací a prožitků na cestách……..

 4. Ahoj, taky jsme objevili GR221 a nechali se inspirovat vaším příběhem cesty nalehko. Taky plánujeme cestu v dubnu… A protože nemáme zkušenosti s cestováním „nalehko“, chtěli bychom se zeptat, jak se to dělá s plynovým vařičem (samo bez kartuše) do příručního zavazadla? Projde nám to? Je to náš asi jediný zádrhel, bez ostatních věcí se obejdeme :-)
  Děkuju moc

  • Jakub

   Ahoj Matěji,
   vařič samotný není problém, prošel letištní kontrolou hladce a bez výhrad. Měli jsme to přesně tak.

   Ať se výlet zadaří,
   Jakub

 5. Ahoj, ještě poslední dotaz :-)
  Jak velké batohy se dají brát jako příruční? Máme 42 Deuter a 46 Osprey, ale to chce asi vyzkouset v tech jejich „kufrovejch zkouseckach“, coz? Nebo nám to projde? :-)
  Děkuju ještě jednou

  • Jakub

   Chce to vždy nastudovat podmínky ané letecké společnosti – i když bývají rozměrová omezení podobná (cca 55x40x20). My měli Osprey Mutant 38 a Hannah Arrow 35 a bylo to tak tak…takže vezmi metr do ruky a bal usporne ;-)

 6. Ahoj Jakube,

  právě se chystáme s přítelkyní na Mallorcu, tak koukám po netu a našel jsem tvůj web s úplně ideální cestou :) Přesně něco takového bychom rádi. Spoustu věcí jsem se tu už dočetl, jen se chci zeptat – co spaní? vypadá to, že se tam asi vždycky dá někde přespat, jen mě trochu zarazily informace o tom, že poslední dva tři roky se to na Mallorce dost hlídá, pokutuje apod. A že se platí i vstup do horský oblasti. Vy jste byli před rokem a v pohodě? Díky za info, Ondra PS. parádní fotky!

  • Jakub

   Ahoj Ondro,
   my to měli bez problémů. Spali jsme pod širákem bez stanu, ulehali jsme po setmění a vstávali za rozbřesku. Myslím, že pokud zvolíte stejnou taktiku, budete to mít v pohodě. Vstupy jsme, co si vzpomínám , neplatili.

   Měj se a užijte výlet do středomoří,
   Jakub

 7. Díky všem za info. GR221 mám za sebou, tak posílám v odkazu pár fotek z cesty.

  https://www.facebook.com/juraj.jehlar/media_set?set=a.840944919383369.1073741879.100004036055242&type=3&pnref=story

  Moje trasa byla následná: 6 dní na cestě, 136 km v nohách, 5860m stoupání : Pollenca, Liuc, Biniaraix, Soller, Deia, Walldemossa, Esporles, Banyalbufar, Moleta de sEsclop, Mirador de Sa Trapa, Sant Elm, Port dAndratx (+15km Palma)

  Plynová katruš i nůž je v prodejně Intersport v Palmě. Cesta je na dvou místech zatarasená, ale vpodstatě průchodná. U Walldemossa mají budku a registrují turisty, já šel opačnou stranou, tak mě vynechali. Venku po setmění se dá spát všude. Lze využít i noclehárny za 11e. Doprava po Malorce je na http://www.tib.org, ceny za jízdu cca 2-6e.

  Pohodu na cestách přeje Jura

 8. Ahoj Jakubem,
  dík za úžasnou reportáž a krásné fotky. Také se letos chystané na podobný trek. Chtel bych se jen zeptat zda se da v Palme koupit plynová kartuš k vařící a kde. A pokud ano zda maji i vsechny znacky. Diky za odpověď.

  • Jakub

   Ahoj Miloši,
   díky za pochvalu. My kartuči kupovali až na začátku treku: v Port d´Andratx, v železářství v ulici Carrer de Rodríguez-Acosta. V Palmě lze zřejmě také sehnat – viz komentář Jury níže.

   Pěkně si užijte středomořské putování,
   Jakub

 9. Ahoj Jakube,
  taky se ted chystám do středomoří a chtěl jsem se optat jestli se dá do letadla vzít pánev či tak.. ( rayinar, příruční zavazadlo ) spat budu v autě které si tam půjčím. tak jsem zvědav jestli nebudu mít s tím nějaké problémy :D

 10. Ahoj, díky za veškeré praktické typy! Úžasné;)
  Vydáváme se na trasu v listopadu, tak pro jistotu bereme stan.
  Otázka, kterou snad někdo budete umět zodpovědět je, jak je to s pitnou vodou?
  Tečou nahoře potoky? Je potřeba nějaké čištění? Nebo se potkají vesničky tak často, že je prostě potřeba mít mnoho lahví?
  díky, ve.

  • Jakub

   Ahoj Verčo,
   vodu jsme nijak nečistili a brali, kde se dalo:
   V prvních 5 etapách v zásadě jen ve městech, ať už dokoupení nebo kašny. 6. etapa – na začátku stoupání ze Sóller – pítka s vodou, parkoviště u přehrady Cuber. 7. etapa – Font des Prat – pramen, potok. 8. etapa – při stoupání z městečka Lluc.

   Užijte si vandr,
   J.

 11. Ej, díky tři fíky;)
  Můžeš mi sem prosím ještě napsat, ze kterého města jste startovali pěšky?
  Koukám v mapě na několik dobrých možných startů, ale ještě bych se nechala inspirovat (my máme k dispozici 14 dní, tak bych vyrážela asi ze samého západu).

Napsat komentář

Required fields are marked *.


*