Stock photo

Pochvala za hezké fotky od kamarádů, tetiček a babiček je více než příjemná, ale pokud se vydáte do džungle fotobank, zjistíte, že zde fungují zcela jiné principy a kritéria.

Shutterstock

Fotografie, o které si myslíte, že bude mít zaručený úspěch, se neprodá ani jednou a naopak outsider, který nehrajete víceméně ze zajímavosti, se může stát best-sellerem. Rozhodně nejde v tomto případě o žádné fotografické umění, ale o tvrdý byznys (ostatně jako jakýkoliv jiný v této době). Na druhou stranu, pokud máte v archivu zajímavé fotografie, které by mohly mít prodejní potenciál, není nic snazšího, než to zkusit a jít nezávazně s kůží na trh. Jak řekl jeden moudrý muž: „Amatéři mluví o umění, zatímco umělci se starají o to, aby jim to hodilo nějakou tu korunu.“ Rozhodně nemám ambice ani chuť zabývat se prodejem mikrostock tak vážně jako profesionálové, spíše to beru jako zábavnou možnost přivýdělku (pokud bych poměřil výdělek vzhledem k počtu hodin při budování portfolia, zřejmě bych byl hanebně poražen nejednou pokladní ze supermarketu).[green_box]Příspěvky týkající se stock photo naleznete v příslušné rubrice. Pokud si chcete prohlédnout mé portfolio, nebo sami zkusit štěstí, doporučuji především tyto fotobanky:[/green_box]

Jak začít s prodejem fotek?

Shutterstock
Royalty Free Images
Fotolia
Stock Photos from 123RF
iStockphoto

Jeden komentář

  1. S tými najlepšie sa predávajúcimi fotografiami u ktorých by to človek vôbec nečakal dávam jednoznačne za pravdu! Tiež mám takú skúsenosť. Jedny z mojich najpredávanejších fotografií v mikrofotobankách sú také fotografie o ktorých som pôvodne aj pochyboval, či ich tam mám vôbec poslať – mysliac si, že nemajú žiaden komerčný potenciál.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*