Bezzrcadlovky v horách – Fujifilm X-M1 a X-T1

| 13 Comments

Když jsem se před osmi lety rozhodoval, co za foťák, zrcadlovka pro mě byla jasná volba. Jasně, člověk se musí s tím těžkým krámem ohánět, ale když se vám povede pořádná fotka, lidé to ocení.  Za tu dobu se v dněšní šílené době mnohé změnilo a vývoj fototechniky je jedním z pozitivních kroků kupředu. Abych zkrátil básnický úvod, pojďme k věci. Díky Fujifilmu se mi dostaly do ruky 2 modely foťáků, které sice postrádají kouzelné zrcadlo, ale zato mají výměnná skla, čip velikosti běžných zrcadlovek a především jsou malé a lehké. [green_box]Foťáky jsem protáhl po skalách i horách a sám jsem byl hodně zvědav, jak se s tím popasují. Nemám potřebu mazat někomu med kolem huby, takže pojďme bez servítek na jejich výhody a nevýhody. Ostatně, úkol zněl jasně – otestovat co dokážou. Pokud vybíráte foťák na toulky po horách, mohou vám následující řádky pomoct v rozhodování.[/green_box]

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Že budou následující řádky vyjadřovat čistě subjektivní a neodborný názor, netřeba jistě zdůrazňovat, pokud toužíte po fundované recenzi, mrkněte na nějaký pořádný web. Fujifilm X-M1 i X-T1 jsou v mnohém podobné, takže to sfoukneme najednou, čistě z hlediska praktických zkušeností. A občas to proložíme nějakou tou fotkou.

Fujifilm XT-1 + 35/1.4

Velikost a hmotnost

Ač se může zdát, že se u této otázky mnoho subjektivních názorů vymyslet nedá, opak je pravdou. To, jestli táhnete Canon 5D + 17-40 (1,5 Kg), nebo XT-1 nebo XM-1 se základním zoomem (660 g resp. 530 g) s až třetinovou hmotností je rozdíl. Hodně velký. V dvoutisícím metru stoupání nebo dvacáté délce skalní cesty to sakra pocítíte. Nemluvě o tom, že se vám na prsou neblemcá pouzdro velikosti krabice od bot (na sjezd na lyžích ideální záležitost).

Fujifilm XT-1 + 18-55/2.8-4.0

Rychlost foťáku

To jsme hned na úvod pěkně shodili zrcadlovky, pojďme vyrovnat skóre. O co míň se zapotíme při nesení, o to víc (někdy) při focení. Pokud chcete fotit motokros, nebudou tihle prckové s rychlostí kontinuálního přeostřování tak docela hvězdy. Co si budeme namlouvat, v tom případě budou k ničemu. Pokud si při dynamicky se pohybujícím objektu nepředostříte, je fotka jen otázkou náhody. Ale jsme v horách a tam to tak dramatické zdaleka není. S osmi, resp. šesti snímky za sekundu v sekvenci navíc stihnete nasekat parádní snímky. Start přístroje je také vcelku svižný.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Bez zrcadla

Absence optického hledáčku a focení přes zadní LCD je na první pohled asi největší noční můrou. Zkušenost s XM-1 ale ve výsledku zdaleka nebyla tak děsivá. Pokud se jas zvýší na +5, je i za přímého slunce s nasazenými tmavými brýlemi slušně čitelný. Při nastavování expozice je pak třeba se v tom případě striktně řidit histogramem, ale funguje to. XT-1 má k dobru digitální hledáček s výsostnými 2360000 pixely, který je v běžných podmínkách naprosto luxusní, s ledovcovými brýlemi už ale lehce pokulhává – byl často hůře čitelný a v kombinaci s 18-55 jsem často nemohl přečíst, jakou clonu mám nastavenu. Pokud použijete objektiv, který má stupnici s clonovými čísly přímo na prstenci objektivu (např. 35/1.4), je problém vyřešen. Obrovská výhoda vyklápěcího LCD je nasnadě – moje oblíbené záběry z podhledu jsem mohl sázet bez toho, abych se válel po zemi (s těžkým báglem o to zábavnější činnost). Při natáčení videa (viz níže) o to zásadnější výhoda.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Ovládání

V horách většinou s foťáky jednáme v rukavičkách…nejlépe obrovských, neohrabaných. Malé tělo foťáku je v tom případě spíše ku škodě a lovit nastavení v menu na titěrných tlačítcích má pak za následek nejen ztracený záběr, ale také zvýšený stupeň naštvání. XM-1 v tomto ohledu mírně pokulhává, občas si člověk nevědomky rozhodí vyvážení bílé (což lze snadno zachránit v RAWu) nebo přepne na makro. XT-1 má s mnoha programovatelnými tlačítky ovládání zcela luxusní a nemám moc co mu vytknout, vše je pěkně zvenku bez nutnosti lovit nastavení v menu. Na focení v péřových palčákách to sice není, ale s foťáky se pracuje dobře. XT-1 má na první pohled odolnější kontrukci a ačkoliv jsem ji ze srázu neházel ani ji nekoupal v řece, řekl bych, že něco vydrží.

Fujifilm XT-1 + 35/1.4

[green_box]Kvalita snímku, objektivy

Skvělá. Dobře zaostřená  a správně exponovaná fotka má výslednou kvalitu jako zrcadlovka s APS-C čipem a se světelnými objektivy lze dosáhnout krásně nízké hloubky ostrosti. Šum při dlouhé expozici nebo vysoké citlivosti je srovnatelný. Oba modely fotí do RAWu, takže z nich můžete dostat ještě o kus víc (všechny zde publikované fotky jsou vyvolané z RAF), nebo napravit chyby, které jsou v JPG nevratné. Vše samozřejmě záleží na použitém objektivu, ale i základní zoomy 16-50 a 18-55 odvedou dobrou práci (a jsou opticky stabilizované!) a pokryjí potřebný rozsah ohnisek, který běžně potřebujete. Lahůdkou, která se mi bohužel nedostala do ruky je dle všech informací parádní Fujinon 10-24/4 (15-36 mm v přepočtu na kinofilm), který by podle mého v horách exceloval a ideálně by nahradil můj nejoblíběnější Canon 17-40/4.[/green_box]

Fujifilm XT-1 + 35/1.4. Další lezecké fotky z XT-1 zde.

Video

Hned na začátku mi řikali, že je Fuji na video k ničemu. Předsudky jsem zahodil za hlavu a spáchal následující dva kinematografické skvosty, kde můžete sami posoudit, kolik je na tom pravdy. Osobně jsem byl velmi mile překvapen, oba foťáky zvládají fullHD, XT-1 dokonce v 60 fps a dá se s nimi pěkně vyhrát. Výklopný LCD je při natáčení hodně příjemný. Tím, že jsou přístroje lehké a mnohé objektivy stabilizované, lze natáčet i bez stativu se slušným výsledkem. Na celovečerní film to možná není, ale určitě bez problémů vytvoříte snímky, za které se nebudete muset stydět. Mrkněte v HD a celou obrazovku a udělejte si sami názor.

Prague Yosemite from Jakub Cejpek on Vimeo.

Fujifilm X-T1 + 35/1,4

Mongolian skitouring from Jakub Cejpek on Vimeo.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Timelapse

Specialitou, kterou v sobě má zabudovanou XT-1 je tzv. intervalové snímání, pomocí kterého můžete vytvářet časosběrová videa, neboli time-lapse (ukázka komplexnějšího videa ze zrcadlovky zde). Foťák umožňuje nastavit počet snímků, frekvenci snímání a odložený start. Vše i v RAWu. Co pak s fotkami a jak timelapse vytvořit si můžete přečíst zde.

Mrkněte na malou ukázku z XT-1 níže a určitě si ji užijte ve vyšší kvalitě v HD zde.

Výdrž baterky

Nic naplat, v tomto ohledu zrcadlovky vedou na plné čáře. Zatímco např. se 7D nafotím 1500 snímků na jednu baterku, s XT-1 nebo XM-1 je to sotva 300. V mrazu nejspíš ještě výrazně méně. Nicméně s jednou náhradní baterkou zvládnete 3-4 denní výpravu s tím, že budete fotit a točit co vám síly stačí a pokud dorovnáte váhu zrcadlovky sadou dalších náhradních akumulátorů, můžete bez obav na dvouměsíční výpravu.

Fujifilm XT-1 + 18-55/2.8-4

[green_box]Verdikt

Co říci závěrem? Oba foťáky mě hodně bavily a s čistým svědomím mohu říci, že bych jimi při putováním ledovcovými pláněmi a skalními vertikálami milerád nahradil těžké zrcadlovky a užil si tak méně dřiny a více srandy. Ušetřená energie se jistě hodí k obtížnějším výstupům nebo k focení na místech, kdy bych zrcadlovku už neměl sílu vytahovat. A co ta sranda stojí? XM-1 v setu s 16-50/3.5-5.6 aktuálně 19.000Kč a XT-1 + 18-55/2.8-4.0 44.000 Kč. Není to věru málo, ale kdybych se rozhodoval čistě o foťáku do hor, šel bych do toho. A asi bych neodolal a šáhnul po ještě širším 10-24/4, který je aktuálně za 999 dolarů.[/green_box]

Další fotky z XT-1 najdete zde a z XM-1 zde.

Máte vlastní zkušenost nebo názor? Pište do komentářů.

fujifoto.cz
Zaujaly vás tyto foťáky? Mrkněte za kolik se dají tyto hračky pořídit.

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.