Bezzrcadlovky v horách – Fujifilm X-M1 a X-T1

| 13 Comments

Když jsem se před osmi lety rozhodoval, co za foťák, zrcadlovka pro mě byla jasná volba. Jasně, člověk se musí s tím těžkým krámem ohánět, ale když se vám povede pořádná fotka, lidé to ocení.  Za tu dobu se v dněšní šílené době mnohé změnilo a vývoj fototechniky je jedním z pozitivních kroků kupředu. Abych zkrátil básnický úvod, pojďme k věci. Díky Fujifilmu se mi dostaly do ruky 2 modely foťáků, které sice postrádají kouzelné zrcadlo, ale zato mají výměnná skla, čip velikosti běžných zrcadlovek a především jsou malé a lehké. [green_box]Foťáky jsem protáhl po skalách i horách a sám jsem byl hodně zvědav, jak se s tím popasují. Nemám potřebu mazat někomu med kolem huby, takže pojďme bez servítek na jejich výhody a nevýhody. Ostatně, úkol zněl jasně – otestovat co dokážou. Pokud vybíráte foťák na toulky po horách, mohou vám následující řádky pomoct v rozhodování.[/green_box]

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Že budou následující řádky vyjadřovat čistě subjektivní a neodborný názor, netřeba jistě zdůrazňovat, pokud toužíte po fundované recenzi, mrkněte na nějaký pořádný web. Fujifilm X-M1 i X-T1 jsou v mnohém podobné, takže to sfoukneme najednou, čistě z hlediska praktických zkušeností. A občas to proložíme nějakou tou fotkou.

Fujifilm XT-1 + 35/1.4

Velikost a hmotnost

Ač se může zdát, že se u této otázky mnoho subjektivních názorů vymyslet nedá, opak je pravdou. To, jestli táhnete Canon 5D + 17-40 (1,5 Kg), nebo XT-1 nebo XM-1 se základním zoomem (660 g resp. 530 g) s až třetinovou hmotností je rozdíl. Hodně velký. V dvoutisícím metru stoupání nebo dvacáté délce skalní cesty to sakra pocítíte. Nemluvě o tom, že se vám na prsou neblemcá pouzdro velikosti krabice od bot (na sjezd na lyžích ideální záležitost).

Fujifilm XT-1 + 18-55/2.8-4.0

Rychlost foťáku

To jsme hned na úvod pěkně shodili zrcadlovky, pojďme vyrovnat skóre. O co míň se zapotíme při nesení, o to víc (někdy) při focení. Pokud chcete fotit motokros, nebudou tihle prckové s rychlostí kontinuálního přeostřování tak docela hvězdy. Co si budeme namlouvat, v tom případě budou k ničemu. Pokud si při dynamicky se pohybujícím objektu nepředostříte, je fotka jen otázkou náhody. Ale jsme v horách a tam to tak dramatické zdaleka není. S osmi, resp. šesti snímky za sekundu v sekvenci navíc stihnete nasekat parádní snímky. Start přístroje je také vcelku svižný.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Bez zrcadla

Absence optického hledáčku a focení přes zadní LCD je na první pohled asi největší noční můrou. Zkušenost s XM-1 ale ve výsledku zdaleka nebyla tak děsivá. Pokud se jas zvýší na +5, je i za přímého slunce s nasazenými tmavými brýlemi slušně čitelný. Při nastavování expozice je pak třeba se v tom případě striktně řidit histogramem, ale funguje to. XT-1 má k dobru digitální hledáček s výsostnými 2360000 pixely, který je v běžných podmínkách naprosto luxusní, s ledovcovými brýlemi už ale lehce pokulhává – byl často hůře čitelný a v kombinaci s 18-55 jsem často nemohl přečíst, jakou clonu mám nastavenu. Pokud použijete objektiv, který má stupnici s clonovými čísly přímo na prstenci objektivu (např. 35/1.4), je problém vyřešen. Obrovská výhoda vyklápěcího LCD je nasnadě – moje oblíbené záběry z podhledu jsem mohl sázet bez toho, abych se válel po zemi (s těžkým báglem o to zábavnější činnost). Při natáčení videa (viz níže) o to zásadnější výhoda.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Ovládání

V horách většinou s foťáky jednáme v rukavičkách…nejlépe obrovských, neohrabaných. Malé tělo foťáku je v tom případě spíše ku škodě a lovit nastavení v menu na titěrných tlačítcích má pak za následek nejen ztracený záběr, ale také zvýšený stupeň naštvání. XM-1 v tomto ohledu mírně pokulhává, občas si člověk nevědomky rozhodí vyvážení bílé (což lze snadno zachránit v RAWu) nebo přepne na makro. XT-1 má s mnoha programovatelnými tlačítky ovládání zcela luxusní a nemám moc co mu vytknout, vše je pěkně zvenku bez nutnosti lovit nastavení v menu. Na focení v péřových palčákách to sice není, ale s foťáky se pracuje dobře. XT-1 má na první pohled odolnější kontrukci a ačkoliv jsem ji ze srázu neházel ani ji nekoupal v řece, řekl bych, že něco vydrží.

Fujifilm XT-1 + 35/1.4

[green_box]Kvalita snímku, objektivy

Skvělá. Dobře zaostřená  a správně exponovaná fotka má výslednou kvalitu jako zrcadlovka s APS-C čipem a se světelnými objektivy lze dosáhnout krásně nízké hloubky ostrosti. Šum při dlouhé expozici nebo vysoké citlivosti je srovnatelný. Oba modely fotí do RAWu, takže z nich můžete dostat ještě o kus víc (všechny zde publikované fotky jsou vyvolané z RAF), nebo napravit chyby, které jsou v JPG nevratné. Vše samozřejmě záleží na použitém objektivu, ale i základní zoomy 16-50 a 18-55 odvedou dobrou práci (a jsou opticky stabilizované!) a pokryjí potřebný rozsah ohnisek, který běžně potřebujete. Lahůdkou, která se mi bohužel nedostala do ruky je dle všech informací parádní Fujinon 10-24/4 (15-36 mm v přepočtu na kinofilm), který by podle mého v horách exceloval a ideálně by nahradil můj nejoblíběnější Canon 17-40/4.[/green_box]

Fujifilm XT-1 + 35/1.4. Další lezecké fotky z XT-1 zde.

Video

Hned na začátku mi řikali, že je Fuji na video k ničemu. Předsudky jsem zahodil za hlavu a spáchal následující dva kinematografické skvosty, kde můžete sami posoudit, kolik je na tom pravdy. Osobně jsem byl velmi mile překvapen, oba foťáky zvládají fullHD, XT-1 dokonce v 60 fps a dá se s nimi pěkně vyhrát. Výklopný LCD je při natáčení hodně příjemný. Tím, že jsou přístroje lehké a mnohé objektivy stabilizované, lze natáčet i bez stativu se slušným výsledkem. Na celovečerní film to možná není, ale určitě bez problémů vytvoříte snímky, za které se nebudete muset stydět. Mrkněte v HD a celou obrazovku a udělejte si sami názor.

Prague Yosemite from Jakub Cejpek on Vimeo.

Fujifilm X-T1 + 35/1,4

Mongolian skitouring from Jakub Cejpek on Vimeo.

Fujifilm XM-1 + 16-50/3.5-5.6

Timelapse

Specialitou, kterou v sobě má zabudovanou XT-1 je tzv. intervalové snímání, pomocí kterého můžete vytvářet časosběrová videa, neboli time-lapse (ukázka komplexnějšího videa ze zrcadlovky zde). Foťák umožňuje nastavit počet snímků, frekvenci snímání a odložený start. Vše i v RAWu. Co pak s fotkami a jak timelapse vytvořit si můžete přečíst zde.

Mrkněte na malou ukázku z XT-1 níže a určitě si ji užijte ve vyšší kvalitě v HD zde.

Výdrž baterky

Nic naplat, v tomto ohledu zrcadlovky vedou na plné čáře. Zatímco např. se 7D nafotím 1500 snímků na jednu baterku, s XT-1 nebo XM-1 je to sotva 300. V mrazu nejspíš ještě výrazně méně. Nicméně s jednou náhradní baterkou zvládnete 3-4 denní výpravu s tím, že budete fotit a točit co vám síly stačí a pokud dorovnáte váhu zrcadlovky sadou dalších náhradních akumulátorů, můžete bez obav na dvouměsíční výpravu.

Fujifilm XT-1 + 18-55/2.8-4

[green_box]Verdikt

Co říci závěrem? Oba foťáky mě hodně bavily a s čistým svědomím mohu říci, že bych jimi při putováním ledovcovými pláněmi a skalními vertikálami milerád nahradil těžké zrcadlovky a užil si tak méně dřiny a více srandy. Ušetřená energie se jistě hodí k obtížnějším výstupům nebo k focení na místech, kdy bych zrcadlovku už neměl sílu vytahovat. A co ta sranda stojí? XM-1 v setu s 16-50/3.5-5.6 aktuálně 19.000Kč a XT-1 + 18-55/2.8-4.0 44.000 Kč. Není to věru málo, ale kdybych se rozhodoval čistě o foťáku do hor, šel bych do toho. A asi bych neodolal a šáhnul po ještě širším 10-24/4, který je aktuálně za 999 dolarů.[/green_box]

Další fotky z XT-1 najdete zde a z XM-1 zde.

Máte vlastní zkušenost nebo názor? Pište do komentářů.

fujifoto.cz
Zaujaly vás tyto foťáky? Mrkněte za kolik se dají tyto hračky pořídit.

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

13 Comments

 1. Videjka super, fotky jakbysmet, tohle vyvrací povídačky o tom, že s X-T1 se nedá natočit kloudný video. Díky za zprostředkování ;-) Petr

 2. Ad rychlost ostření X-T1…
  Zrovna dnes jsem se díval na video porovnávající 4 bezzrcadlovky. Ok, X-T1 skončila na posledním místě, ale to bych viděl spíše na pomalý zoom XF 55-200mm f/3,5-4,8 R LM OIS, který je sice chválený opticky, ale vesměs všechny recenze se shodují v jeho lenosti… a druhá věc, X-T1 má možnost zapnout režim „High Performance“, který sice dá ještě více zabrat baterce, ale svižnost X-T1 se výrazně zrychlí…

  A zde je zmíněné video, které dopadlo jak dopadlo, ale ostré záběry s X-T1 nejsou dílem náhody…
  http://youtu.be/up8K_xd_iwU

  • Jakub

   Ahoj Martine,
   díky za upozornění… přiznám se, že jsem o High Performance nevěděl, to mám z toho, že nestuduju návody ;-)

   Je jasný, že ne všechny ostrý fotky jsou dílem náhody, bylo tím myšleno, že v porovnání se zrcadlovkou tam nemáš zdaleka takovou jistotu.

   Měj se, J.

   • Ahoj Jakube,
    ….o High Performance jsem se dozvěděl taky až z recenzí jiných fotografů… :-) …ono s tím AF ostřením je to taky trochu plychta… zrcadlovky, které nemají ostřící body dále od středu, jsou v tomto trochu „chromé“…. když jsem poprvé viděl ostřící body u X-T1, bylo to jak zjevení… :-) …ale nejde mi o spor.. ten k ničemu nevede :-) …spíše bych to neviděl až tak negativně a myslím, že X-T1, ale i další foťáky z řady X jsou velmi dobře vymyšlené… :-) …protože jak píšeš, díky vývoji technologii jsou dnes bezzrcadlovky už tak daleko, že začínají DSLR hodně šlapat na paty… a zaslouží si to :-)
    Ahoj

 3. Ta cena je děsivá. Zkusil bych „vydržet“ ještě jednu sezonu se zrcadlem, určitě to půjde dolů. Já mám jen prachobyčejné Sony NEX-C3, ale stála mě cca 16 000 Kč. V současnosti se vyšší modely prodávají za méně než poloviční ceny…

 4. Bezva čtení, díky za něj! Ač jsem sám vyměnil zrcadlo za jinou bezzrcadlovku, tak Fuji držím palce, jejich přístup se mi líbí.

 5. Pingback: Fujifilm X100s | Jakub Cejpek Photography

 6. Pingback: Fujifilm XQ1, malý foťák pro velké akce | Jakub Cejpek Photography

 7. Pingback: Fuji X-E2 – návrat ke kořenům | Jakub Cejpek Photography

 8. Pingback: Fujifilm X100s | fujiclub.cz

 9. Pingback: Fuji X-E2 – návrat ke kořenům | fujiclub.cz

 10. Pingback: Fujifilm X30 – v malém těle hodně muziky | Jakub Cejpek Photography

 11. Pingback: Fujifilm – ukázková galerie v plném rozlišení | Jakub Cejpek Photography

Napsat komentář

Required fields are marked *.*