Pravidelně přednáším a promítám nejen o těchto cestách:
[green_box]NEWZEALANDROVER–Nový Zéland v Land Roveru
Nejvyšší vrcholy Jižních Alp v nehranatějším autě na světě. Koupili jsme starý Land Rover z roku 1961 a vyrazili na tříměsíční putování divočinou Nového Zélandu. S nulovými znalostmi, co se oprav aut týká, ale s o to větším nadšením. Postupně jsme se probojovávali od snazších vrcholů až k těm nejvyšším, které Země dlouhého bílého oblaku nabízí a stejně tak jsme s uživatelskou příručkou v ruce překonávali nástrahy, které nám přichystal 55letý veterán.
Video trailer zde. [/green_box]
Nepál 2015
Oblast Kančendžengy, třetí nejvyšší hory světa, patří k nejodlehlejším regionům Nepálu, který zatím stále stojí stranou masového turismu. 28 denní putování mezi himálajskými velikány a poznávání drsného života místních obyvatel.
Výstup na nejvyšší vulkány světa, pustá Atacama i jezera a hory severní Patagonie. Řídký vzduch, neustálý hlad, třeskutý mráz i nesnesitelné vedro za doprovodu stokilometrového větru. Zkrátka pohodová dovolená se vším všudy.
Divoké hory, panenská příroda, okouzlující východy a západy slunce, mrazivé brody, výtečné lezení, přátelští lidé, pohodová atmosféra. Devět měsíců v jiném světě, v Zemi dlouhého bílého oblaku.
Indonésie 2011
17 tisíc ostrovů a 4. nejlidnatější země světa. Těžko lze v 30 dnech poznat veškerou rozmanitost tohoto koutu jihovýchodní Asie, ale i vybraná místa uchvátí. Jávské sopky a prastaré chrámy s neopakovatelným geniem loci, pralesy na Sulawesi, kam sotva vkročila stopa bělocha nebo krvavé pohřební rituály v kraji Tana Toraja. Balijské tanečnice a písčité pláže jsou už jen sladkou tečkou na závěr.
Maroko 2011
Lednová 12 denní výprava do saharské pouště, do rušných královských měst i do pohoří Ríf plného marihuany. Velbloudi, makaci, nejvyšší vodopád Maroka, přívětiví nomádi i otravní průvodci. Brána do Afriky je plná barev a překvapení.
Tádžikistán 2010
Hory střední Asie, které zatím odolávají komercializaci a návalu turistů. Pokud zamíříte mimo věhlasné sedmitisícovky, najdete zaručeně potenciál pro plné objevení vaší pionýrské duše. Fanské hory jako eldorádo horolezců z východního bloku, afgánské pohraničí s exotickou atmosférou a panensky pustý centrální Pamír.
Bolívie 2009
Jedno z nejfotogeničtějších míst naší planety – jihoamerické Altipláno ležící ve výšce 4000 m n. m. se stády lam, studenými nocemi, oblohou plnou zářících hvězd, posvátným jezerem Titicaca, největší solnou pláni světa Salar de Uyuni a nejvyšší horou Bolívie Sajamou (6542 m).
Indie 2008
Buddhistický Ladakh v podhůří Himálaje je protiklad k hektickému zbytku Indie. Život v kláštěrech zde plyne až neskutečně pomalu, horská sedla jsou pořád stejně zrádná jako před staletími a majestátní štíty tvoří neskutečně krásnou kulisu. Demonstracemi zmítaný Kašmír, nekonečné brodění ledovcových řek a poznání, že štěstí lidí není podmíněno hmotným bohatstvím.
Ekvádor&Peru 2007
Úvodní rozdýchávání na ekvádorských sopkách (Iliniza, Cotopaxi, Chimborazo) a hurá do Bílých Kordilér. Huascarán (6768 m), je nejen nejvyšším vrcholem Peru, ale pro nás Čechy představuje navíc hořké vzpomínky na výpravu z roku 1970. Smutek ale rychle zmizí při pohledu na elegantní pyramidy zdejších hor. Není těžké nechat se okouzlit tímto koutem světa.