Tak trochu jiná ferrata nad Lago di Como

| 0 comments

COMO-006

Je příjemné, když i po letech lezení zajištěných cest dokáže nějaká linie člověka překvapit. Via ferrata Gamma 2 vedoucí na vrchol Dente del Resegone nad italským jezerem Como to zvládla levou zadní.

COMO-011

Nejsme zas takoví nadšenci, abychom kvůli jedné ferratě jeli přes půl Evropy, ale tenhle kousek jsme si dali jako příjemnou pauzu při dlouhé cestě do Francie. Hovoří se o ní, jako o jedné z nejtěžších zajištěných cest Itálie a už je tu nějaký ten pátek, protože jsem našel i toto stylové retro! Dvouhodinový nástup nás po dlouhé jízdě autem příjemně protáhne, otevírá se nám daleký výhled na jezera a my se cvakáme. Do řetězu!

COMO-002 COMO-003

Že je zvykem stavět na západě ferraty s volnějším lanem, jsme věděli už dříve, ale toto Mikulášské specifikum je pro nás novinkou. A ne úplně příjemnou. Nejen, že se museli tvůrci pěkně nadřít, ale za prověšené řetězy se pěkně blbě drží. Člověk si přijde, jak kdyby se houpal na lustru. Zdejší svérázné řešení má ale i své výhody. Pokud máte subtilnější karabiny, snadno si díky okům odsednete v jakémkoliv místě.

COMO-004COMO-005COMO-008

Via ferrata Gamma 2 je klasifikována jako D/E a pár míst je opravdu poměrně záludných a svižných. Mezi lezeckými pasážemi najdete ale i pár odpočinkových „choďáků“. Při krásném počasí určitě potěší parádní výhled, i když je údolí jezer na náš vkus až příliš urbanisticky vyspělé. I tím je tato ferrata netradiční. V druhé polovině ledna už obzor zdobí sněhem pocukrované vršky a my nepotkáváme ani živáčka.

COMO-007

COMO-009

Až sestup severním svahem a sníh v botách nám připomene realitu aktuálního ročního období. V čarokrásném podvečerním světle sestupujeme pod vápencovými skalami a do obýváku přicházíme akorát se setměním. Kdo by si chtěl střihnout raději něco lehčího, může zkusit vedlejší cestu Gamma 1, odvážlivci to naopak mohou napálit a nakombinovat obě najednou. Ale to už chce raději dlouhé letní dny.

 COMO-012 COMO-013

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*