Stubaiské ledy

| 0 comments

Zprvu to vypadalo jednoduše a dokonale. Kristina statečně odkroutila stovky kilometrů a Kleboň neméně bravurně naplánoval lezení v oblastech s krátkým přístupem a dobrou podmínkou. Asi se těch pozitiv bylo naakumulovalo až příliš, protože jsme si nakonec málem ani netesli!

V krásném sobotním ránu se budíme v údolí Stubaital a z okýnka ložnice koukáme na ledovou arénku Grawa Eisgarten, která je coby kamenem. Nechvátáme. Času je rozhodně víc než sil a v oblíbené oblasti je aktuálně docela narváno. V klidu snídáme, balíme… a zjišťujeme, že jsem zapomněl vzít z domova jedny mačky. Po chvíli nadávání zvažujeme všechny možnosti. Máme lyže, ale nemáme lavinovku a jet 450 km jen proto, abychom se prošli po vesnici, byť jakkoliv krásné, nám přijde škoda.

Začíná zuřivá jízda po půjčovnách a prodejnách. Když už znají slovo mačky, buď je nemají, nebo ze skladu vítězoslavně vytáhnou turistické s horizontálními hroty. Jako přídavek ještě dostaneme doporučení, že „Eisklettern ist zu gefährlich“. Už skoro házíme flintu do žita. V poslední chvíli, před sobotní zavíračkou, vstupujeme do podnikové prodejny jedné místní firmy. Je to klasické železářství, v policích jsou hřebíky, cedníky a malířské potřeby. Ještě klika, že se firma jmenuje Stubai. V zastrčeném koutě, hned za okružními pilami, visí pár cepínů… a pod nimi i lezecké mačky„Je to poslední kus, tak vám slevím na 200 éček“, říká bodrý prodavač. Nám se trochu protočí panenky, ale lezení je zachráněno.

Konec historek z natáčení a jdeme na ledy. Odbíjí pěkná jedna hodina, když přicházíme pod ledy. Dejv s Kleboněm akorát slaňují z čtvrtého trpaslíka (WI4, 200 m) na kterého máme také políčeno. Místní Rakušané nejdříve na náš pozdrav reagují přátelsky „to jako chcete lízt to samý co my, čekáme tu už tři hodiny“ ale když už se chceme posunout o led dál, nepochopitelně otáčejí o 180 stupňů. Máme led volný, navíc doporučený od kluků a tak  kloveme seč nám síly stačí, abychom to do tmy stihli.

V první části je lezení příjemně snadné (WI 2-3) a my si říkáme, že i na ledech si to nakonec snad dokážeme užít na pohodu, bez mrznutí a stresu. Navíc nový štubajky drží jak přibitý. Prostřední část lede úzkým komínem, což je také vítané a hravé zpestření. Poslední délka nám dosavadní názor lehce změní. Navzdory nákresu přináší během 40 metrů hned dva kolmáče (WI 4), ve kterých solidně natejká a tak je potřeba se lehce hecnout. Ale kdyby to bylo zadarmo, tak z toho nemáme ten dobrý pocit. Většina slanění vede pohodlně ze štandů ve skále a tak to k autu stíháme před příchodem tmy.

Nedělní ráno nás vítá v údolí Praxmar/Lüssens. Vyjíždíme zimní rallye do druhé zmiňované usedlosti a se štěstím lovíme místo na přeplněném parkovišti. Dneska už se nemusíme bát, jestli máme čím tesat, ale zda se nám podaří se přes davy k ledu vůbec dostat. S respektem prohlížíme Visuté Zahrady (WI6), vysíláme na ně dvoučlenné úderné komando a pokračujeme vlevo na výrazně hojněji lidmi obsypané Easy Afternoon (WI 4).

Stojíme pod nástupem a kolem lítají ledové projektily, které mají občas pěkných pár kilo. Holt jsme to uspěchali. Nemá cenu soupeřit s borci, kteří do těchto ledů nastupují v 7 ráno kdy je -12 stupňů a tak jsme to měli zkušeně nechat opět až po obědě. Nakonec se přecejen dostáváme na řadu. Kleboň s Dejvem to napálí zprava, my naopak volíme lajnu zcela u levého okraje ve spádnici skalního štandu. Lezení je dlouhé, svižné a nákres opět lehce mystifikační. Jestli tohle byla trojka…

Naštěstí to bylo přesně naopak. Druhá délka je krátká a snadná. Do horní arénky pro nás nemá smysl chodit, tam si i kluci museli kapánek zabojovat (poctivá WI 5) a tak se spokojeně dolézáme v trojkovém ledopádu levé soutěsky. Naposledy se podíváme na prosluněné svahy, kterých jsme si za celý víkend neužili ani zbla a hurá dolů. Slanit, sbalit, kafe, domů.

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*