Fujifilm X-H1 – úderník na fotky i video

| 8 Comments

Když v roce 2016 spatřila světlo světa X-T2, byl jsem nadšen. Nejen tím, že jsem byl vybrán, jako ambasador tohoto modelu, ale především proto, že splňovala všechny mé požadavky na přístroj do hor. Od té doby jsem ničím jiným nefotil a mé fotograficko-technické já dosáhlo zenového klidu. Když tu ejhle! Adventní klid najednou narušuje pro onu psychickou rovnováhu velmi znepokojivá zpráva, že pár chytrých hlav z Japonska přišlo s novým modelem. Má se jmenovat X-H1, mít vše z X-T2 + mnohé navíc. A já mám opět sloužit jako pokusný králík, který bude vzrušením bez sebe, aby se zakousl do čerstvé a ještě o něco oranžovější mrkve.

Pomalu opustím poetický úvod a přejdu rychle k stručným poznatkům, které jsem za uplynulé 3 měsíce získal. Nemá smysl nosit sovy ani jiné opeřence do Atén, když to už udělali povolanější na dpreview, kde si můžete přečíst podrobnou technickou specifikaci a podívat se na produktové fotky včetně porovnání velikosti se zmiňovanou X-T2. Takže pojďme na vlastnosti, které já osobně považuji za zásadní:

X-H1 vs. X-T2

 • Tělo vychází z X-T2 a je drobně ovlivněno designem GFX. Nevadí mu déšť, sníh, mráz, ani hrubé zacházení. Důležité ovládací prvky jsou vždy po ruce a ovladatelné v rukavicích.
 • Foťák je o něco větší a o něco těžší než X-T2 (exaktní čtenáři viz výše), ale pořád se s 10-24 vejde do stejné pistolové brašny a váží půlku toho, co zrcadlovka stejné kvality.
 • Výraznější grip je výhodou hlavně v kombinaci s velkými a těžkými objektivy (např. 16-55/2.8 a teleobjektivy).
 • Horní LCD monitor byl jednou z věcí, na kterou jsem si zvykal nejdéle. Především proto, že X-H1 kvůli němu přišla o kolečko kompenzace expozice. To jsem oplakával dost dlouho, ale časem jsem si zvykl a nastavil kompenzaci na přední kolečko pod spouští. Stavový LCD se dá plně přizpůsobit tak, aby zobrazoval to, co potřebujete – a to jak v režimu foto, tak video.

 • Zadní LCD má stejný design jako u X-T2, ale je navíc dotykový. Bez mučení přiznávám, že to není funkcionalita, na kterou bych čekal a mohl matlat po displeji při prohlížení fotek. Nicméně při natáčení videa a využití automatického přeostření na jiné místo v obraze je to velmi praktická pomůcka.
 • Subjektivně foťák rychleji ostří a je celkově svižnější.

[green_box]

 • Největší novinkou je bez debat pětiosá optická stabilizace v těle X-H1. Ta pomůže zachránit situaci, když máte nervózně rozklepané ruce při focení krásné modelky, nebo se vás marně snaží dohnat dech při výstupu na kopec. Kromě fotky je obrovským pomocníkem i při natáčení. Díky ní jsem mohl například natáčet i s 80mm objektivem bez použití stativu.

[/green_box]

Video

Samostatnou kapitolou je natáčení videa, které udělalo u X-H1 velký pokrok. Menu, ve kterém si můžete vše přizpůsobit, je tak rozsáhlé, že se v něm můžete i na pár dní ztratit. Já, který se pohybuji po povrchu filmařské problematiky, jsem se raději do nejtemnějších hlubin ani nepouštěl, ale i tak jsem byl naprosto nadšen jak možnostmi, tak finálním výstupem:

 • X-H1 nahrává 4K ve 30 fps (a až 200 Mbps) a full HD ve 120 fps. Kvalita je skvělá, jen počítejte s další investicí do střihačského hardwaru.
 • Nahrávat lze do formátu f-log (ten osobně chápu jako analogii k RAW u fotek). Otevírá větší potenciál videa (bohužel i více času před monitorem).
 • U autofokusu videa lze nastavit citlivost a rychlost. Výborné pro práci s nízkou hloubkou ostrosti.

Ukázkové fotky a video

Veškeré fotky, které najdete na tomto webu od prosince 2017 jsou focené výhradně na X-H1. Vzhledem k absenci podpory RAW vychází vše z JPG. Namátkou vybírám report z Ecrins nebo vánočních Dolomit. Výstup je totožný jako u X-T2, takže z mé strany přetrvává plná spokojenost.

V rámci testování jsme společně s Kristinou dali dohromady i toto video, které pro vám mlže sloužit jako první vlaštovka. Jsou to sice jen tři minuty, ale byla do fuška a potřebovali jsme více než dva měsíce, než jsme všechny záběry posbírali. Brzy přijde i nějaký další hollywood…

Pokud máte nějaký další zvídavý dotaz stran X-H1, neváhejte napsat do komentáře nebo na mail. Rád odpovím.

Děkuji Fujifilmu za další skvělou možnost zajímavé spolupráce!

Pokud vás zajímají ceny foťáků od Fujifilmu, podívejte se do e-shopu Fujifoto. Zakoupením fototechniky přes tento odkaz mě drobně podpoříte a nezaplatíte ani o korunu navíc. Díky!

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

8 Comments

 1. Pingback: Prašan v Zauchensee | Jakub Cejpek

Napsat komentář

Required fields are marked *.*