Fujifilm X30 – v malém těle hodně muziky

| 17 Comments

45461

Za poslední rok, kdy jsem měl skvělou možnost spolupracovat s českým Fujifilmem, se mi do ruky dostala celá řada přístrojů z jejich modelové nabídky. Některé z nich se mi po vyzkoušení zamlouvaly více, jiné méně…a některé mi padly do oka na první pohled. A to je přesně případ X30.

Fatra-019

Nepatřím mezi technické nadšence, kteří si dokáží memorovat přesné parametry nově vydaných přístrojů (a udrží je v paměti dvacet let dozadu). Proto je pro mě setkání s novým foťákem vždy velké překvapení a dobrodružství při objevování toho, co dokáže. Odložme tedy manuál do kouta a pojďme se podívat, co Fujifilm X30 předvede v reálných podmínkách (tzn. v zimních horách).

[green_box]Kolik toho vydrží?

Takže to máme 2 bivaky v -10 st., pak přetopený Winterraum připomínající velmi věrně parní lázeň, několik dní v mlze takové, že by se dala krájet, k tomu trocha toho válení ve sněhu…zkrátka vše, po čem jemná elektronika touží. X30 si s těmito nástrahami naštěstí poradil bez ztráty kytičky, kovové tělo snese ledacos. Vydrží i po stránce energetické, kde válcuje dokonce všechny ostatní ve vlastním týmu. Na jednu baterku nafotíte více, než s ostatními fotoaparáty Fuji. Opět nečekejte laboratorní výsledky, ale po nafocení 200 klasických snímků a 800 v rámci snímání timelapse (viz níže) byl stav baterie (údajně) přes 50%. Vše v teplotách pod bodem mrazu. Pro mě osobně velmi milé překvapení. Díky nabíjení přes USB lze pak foťák elegantně nabít např. v rámci přejezdu autem, nebo pomocí přenosné power banky.[/green_box]

Jizerky-005

Jak se s ním fotí?

Ač odkojen zrcadlovkami, rád využívám možnosti focení přes vyklápěcí LCD, což je opět případ X30. Pro mé oblíbené záběry z podhledu to představuje velké usnadnění, ušetření sil i mokrého a špinavého oblečení. Pokud raději využíváte jen jedno oko, ani zde vás X30 nenechá na holičkách. Elektronický hledáček vám poskytne velmi nadstandardní rozlišení 2,4 milionů bodů a tím i reálný pohled na snímanou scénu.

Fatra-009

[green_box]Světelný objektiv 28-112/2.0-2.8 pokrývá absolutní většinu běžně potřebného rozsahu a změna ohniska se ovládá manuálně na předním prstenci. Tímto způsobem se fotoaparát i zapíná. Výhoda? Jemný a rychlý chod. Nevýhoda? Nedá se ovládat při držení jednou rukou. Rychlému ovládání přispívá také celá řada funkčních a uživatelsky programovatelných tlačítek (včetně druhého prstence na objektivu – ten je bohužel stále „bez cvakání“). S trochou praxe a trpělivosti je lze ovládat i v rukavicích (v palčákách už samozřejmě poměrně omezeně). Malý grip na přední straně v kombinaci s pogumovaným povrchem přispívá k příjemnému držení.[/green_box]

Fatra-007

Co z toho vyleze?

O výsledku si samozřejmě uděláte nelepší obrázek sami při shlédnutí přiložených snímků, připomenu tedy jen, že díky ukrutné rychlosti až 12 snímků/s. zvládnete při předchozím předostření zachytit ten správný okamžik akční scény, díky světelnému objektivu pořídit pěkné portréty s nízkou hloubkou ostrosti a díky snímání do RAW dostat z fotografií maximum. A aby toho nebylo málo, pokud patříte k fandům videa, vězte že Fujifilm X30 zvládá fullHD 1080/60p.

Jizerky-010

Höllengebirge-007

[green_box]Je to tedy ten správný foťák pro studiovou glamour fotografii nebo pro dokumentování ilegálních MMA zápasů v newyorském podsvětí?

Ne.[/green_box]

Fatra-020 Fatra-025

Timelapse

Díky zabudovanému intervalometru (s parametry: interval, počet snímků, odložený start) zvládnete s X30 vytvářet i oblíbené a působivé časosběrné záběry (timelapse). Jeden takový nesmělý pokus v ne zcela jednoduchých světelných podmínkách můžete shlédnout níže, nebo lépe v HD zde:

[green_box] Verdikt

Fujifilm X30 je foťák, který mě zaujal hned co jsem ho dostal do ruky a bavit mě nepřestal. Světelný objektiv, kovové tělo s vyklápěcím LCD, dlouhá výdrž akumulátoru, nabíjení přes USB, zabudovaný intervalometr…ano, slušel by mu větší snímač a pár dalších drobností, ale to už by se až limitně blížil k dokonalosti. Osobně se mi zamlouvá víc, než natolik oblíbená a vychvalovaná X100, ovládá se a fotí lépe než XQ1 a je výrazně  menší než bezzrcadlovky X-E2, X-M1 a X-T1. Pokud hledáte foťák, který se vejde do kapsy a nebude vás limitovat při vašich dobrodružstvích, doporučuji X30 vyzkoušet.[/green_box]

fujifoto.cz

Zaujal vás foťák? Mrkněte za kolik se dá tato hračka pořídit.

Krkonose-001

Höllengebirge-008

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.