Fujifilm X30 – v malém těle hodně muziky

| 17 Comments

45461

Za poslední rok, kdy jsem měl skvělou možnost spolupracovat s českým Fujifilmem, se mi do ruky dostala celá řada přístrojů z jejich modelové nabídky. Některé z nich se mi po vyzkoušení zamlouvaly více, jiné méně…a některé mi padly do oka na první pohled. A to je přesně případ X30.

Fatra-019

Nepatřím mezi technické nadšence, kteří si dokáží memorovat přesné parametry nově vydaných přístrojů (a udrží je v paměti dvacet let dozadu). Proto je pro mě setkání s novým foťákem vždy velké překvapení a dobrodružství při objevování toho, co dokáže. Odložme tedy manuál do kouta a pojďme se podívat, co Fujifilm X30 předvede v reálných podmínkách (tzn. v zimních horách).

[green_box]Kolik toho vydrží?

Takže to máme 2 bivaky v -10 st., pak přetopený Winterraum připomínající velmi věrně parní lázeň, několik dní v mlze takové, že by se dala krájet, k tomu trocha toho válení ve sněhu…zkrátka vše, po čem jemná elektronika touží. X30 si s těmito nástrahami naštěstí poradil bez ztráty kytičky, kovové tělo snese ledacos. Vydrží i po stránce energetické, kde válcuje dokonce všechny ostatní ve vlastním týmu. Na jednu baterku nafotíte více, než s ostatními fotoaparáty Fuji. Opět nečekejte laboratorní výsledky, ale po nafocení 200 klasických snímků a 800 v rámci snímání timelapse (viz níže) byl stav baterie (údajně) přes 50%. Vše v teplotách pod bodem mrazu. Pro mě osobně velmi milé překvapení. Díky nabíjení přes USB lze pak foťák elegantně nabít např. v rámci přejezdu autem, nebo pomocí přenosné power banky.[/green_box]

Jizerky-005

Jak se s ním fotí?

Ač odkojen zrcadlovkami, rád využívám možnosti focení přes vyklápěcí LCD, což je opět případ X30. Pro mé oblíbené záběry z podhledu to představuje velké usnadnění, ušetření sil i mokrého a špinavého oblečení. Pokud raději využíváte jen jedno oko, ani zde vás X30 nenechá na holičkách. Elektronický hledáček vám poskytne velmi nadstandardní rozlišení 2,4 milionů bodů a tím i reálný pohled na snímanou scénu.

Fatra-009

[green_box]Světelný objektiv 28-112/2.0-2.8 pokrývá absolutní většinu běžně potřebného rozsahu a změna ohniska se ovládá manuálně na předním prstenci. Tímto způsobem se fotoaparát i zapíná. Výhoda? Jemný a rychlý chod. Nevýhoda? Nedá se ovládat při držení jednou rukou. Rychlému ovládání přispívá také celá řada funkčních a uživatelsky programovatelných tlačítek (včetně druhého prstence na objektivu – ten je bohužel stále „bez cvakání“). S trochou praxe a trpělivosti je lze ovládat i v rukavicích (v palčákách už samozřejmě poměrně omezeně). Malý grip na přední straně v kombinaci s pogumovaným povrchem přispívá k příjemnému držení.[/green_box]

Fatra-007

Co z toho vyleze?

O výsledku si samozřejmě uděláte nelepší obrázek sami při shlédnutí přiložených snímků, připomenu tedy jen, že díky ukrutné rychlosti až 12 snímků/s. zvládnete při předchozím předostření zachytit ten správný okamžik akční scény, díky světelnému objektivu pořídit pěkné portréty s nízkou hloubkou ostrosti a díky snímání do RAW dostat z fotografií maximum. A aby toho nebylo málo, pokud patříte k fandům videa, vězte že Fujifilm X30 zvládá fullHD 1080/60p.

Jizerky-010

Höllengebirge-007

[green_box]Je to tedy ten správný foťák pro studiovou glamour fotografii nebo pro dokumentování ilegálních MMA zápasů v newyorském podsvětí?

Ne.[/green_box]

Fatra-020 Fatra-025

Timelapse

Díky zabudovanému intervalometru (s parametry: interval, počet snímků, odložený start) zvládnete s X30 vytvářet i oblíbené a působivé časosběrné záběry (timelapse). Jeden takový nesmělý pokus v ne zcela jednoduchých světelných podmínkách můžete shlédnout níže, nebo lépe v HD zde:

[green_box] Verdikt

Fujifilm X30 je foťák, který mě zaujal hned co jsem ho dostal do ruky a bavit mě nepřestal. Světelný objektiv, kovové tělo s vyklápěcím LCD, dlouhá výdrž akumulátoru, nabíjení přes USB, zabudovaný intervalometr…ano, slušel by mu větší snímač a pár dalších drobností, ale to už by se až limitně blížil k dokonalosti. Osobně se mi zamlouvá víc, než natolik oblíbená a vychvalovaná X100, ovládá se a fotí lépe než XQ1 a je výrazně  menší než bezzrcadlovky X-E2, X-M1 a X-T1. Pokud hledáte foťák, který se vejde do kapsy a nebude vás limitovat při vašich dobrodružstvích, doporučuji X30 vyzkoušet.[/green_box]

fujifoto.cz

Zaujal vás foťák? Mrkněte za kolik se dá tato hračka pořídit.

Krkonose-001

Höllengebirge-008

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

17 Comments

 1. Ahoj,
  chcem sa opytat, nema problem s pixelizaciou x30tka ? ked sa pozriem na tu to votku nie v plnom rozliseni..len na tvojej stranke
  http://www.cejpek.com/wp-content/uploads/2015/02/Jizerky-008.jpg
  tak horizont ako sa menia tie farby tak u mna to vidim tak zvlastne zrnito… alebo ja neviem rozpixelizovane. Je to chyba len u mna, alebo som len ja mam velmi velke ockavania od tohoto krasneho fotaciku ?

  Igor

  • Jakub

   Ahoj Igore,
   tento snímek nebyl ideálně exponován a šum vylezl při zesvětlení při úpravě. To je tak, když člověk spoléhá na RAW a nefotí pořádně ;-)

   Jinak samozřejmě 2/3“ snímač „šumí“ logicky více, než APS-C, neřku-li FF, ale jinak se ve své třídě chová myslím velmi kultivovaně.

   Měj se, Jakub

   • Podle mé zkušenosti je pixelizace vidět jen u souborů v RAW a ještě jen v případě, že nebyl použit při vyvolávání snímku správný algoritmus ( v CameraRaw, Lightroom je bez vady). Např. v Zoneru a jeho RAW se problém objevuje, protože Zoner nepoužívá algoritmus vhodný pro druh čipu, který má Fuji (EXR CMOS). Nevím, jaký program pro RAW používáš, ale tady bude zakopán pes.

 2. Dakujem, cize vsetky fotky su po uprave z RAWu ?

 3. Pingback: Superdiagonale 6-/300m | Jakub Cejpek Photography

 4. Pingback: Fujifilm – ukázková galerie v plném rozlišení | Jakub Cejpek Photography

 5. Pingback: Gelber Oktober 7+/375 m | Jakub Cejpek Photography

 6. Pingback: Císařské klettersteigy | Jakub Cejpek Photography

 7. Pingback: Martinkou na Gerlach | Jakub Cejpek Photography

 8. Pingback: Bikram ferraty v Solné | Jakub Cejpek Photography

 9. Pingback: Sprcha v Bergellu – Via Felici 6a/240 m | Jakub Cejpek Photography

 10. Pingback: První ledy na Brunnalmu | Jakub Cejpek Photography

 11. Pingback: Chumelenice na Dümlerhütte | Jakub Cejpek

 12. Pingback: Epesní skialp na Riederhütte | Jakub Cejpek

 13. Pingback: Dachstein odspodu | Jakub Cejpek

Napsat komentář

Required fields are marked *.*