Östliche&Westliche Simonyspitze

| 0 comments

ESSENER-ROSTOCKER-038

Výstup na západní vrchol Simonyspitze je parádní skialpová túra. Co ale naplat, bez sněhu to na lyžích nějak není ono. Nezbývá tedy, než nastavit na Silvestra budík na 5:30 a probít se na vrchol letní trasou. Vlastně moc nevíme, kudy vede, ale nějak to jistě vymyslíme.

ESSENER-ROSTOCKER-029

Svítání posledního dne roku 2015 stojí za to. Dokonalá podívaná, kterou si vychutnáváme ve výšce přes 3000 metrů. Nějací dobrodinci trasu před časem prošlápli a tak si místo hrabání v závějích užíváme pohodové procházky. Skoro se obávám, že budeme na oběd zpátky na chatě.

ESSENER-ROSTOCKER-031 ESSENER-ROSTOCKER-034

ESSENER-ROSTOCKER-058

Jen co vykoukneme ze závětří, rozplývá se ona myšlenka jako pára nad hrncem. Poryvy větru a sníh po kolena. S pečlivostí indiánských stopařů sledujeme nevalně znatelnou linii našich předchůdců, na které se dá balancovat bez velkého boření, ale která je většinou přikryta návějemi. Přes dva skalní prahy s lehkými lezeckými pasážemi se blížíme k Östliche Simonyspitze. Více než vrchol ovšem vyhlížíme hřeben vedoucí na západ. Vypadá více než lákavě, ale netušíme, zda bude průchozí.

ESSENER-ROSTOCKER-036 ESSENER-ROSTOCKER-037  ESSENER-ROSTOCKER-040

Spásné stopy končí a my se vydáváme do neznáma na neposkvrněný hřeben. Sněhový úvod je snadný, snad jen převěje a mnohasetmetrové srázy na obou stranách dokážou trochu znervóznět. Postupně se nám začíná do cesty míchat i nějaká ta skála a hřeben je čím dál užší…

ESSENER-ROSTOCKER-039 ESSENER-ROSTOCKER-041

Už za sebou máme velkou část přechodu, když se nám do cesty postaví kolmý skalní výšvih. Jeho překonání vypadá až příliš krkolomně a proto se rozhodujeme ho hrdinně obejít. Konečně aspoň vytáhneme mačky a lezecké harampádí, které se většinu doby jen válí v batohu.

ESSENER-ROSTOCKER-042 ESSENER-ROSTOCKER-043

Podvrcholový svah je už za odměnu a my před jedenáctou stojíme na vršku. Výhledy už se nám trochu okoukaly a tak jen zamáváme vedlejší Dreiherrnspitze a mizíme do závětří prvního štandu. Ani se nenadějeme a od západu se přiženou mraky a s nimi solidní vítr a zima. Po hřebeni statečně prcháme z bojiště.

ESSENER-ROSTOCKER-061 ESSENER-ROSTOCKER-045

ESSENER-ROSTOCKER-063 ESSENER-ROSTOCKER-046

Silvestrovský večer probíhá bouřlivě jako kdysi na Matfyzu. K naší cti je nuto poznamenat, že opravdu vydržíme téměř do půlnoci, což je vzhledem k budíčku solidní výkon. Protože dodržujeme tradice, vyběheneme si na prvního ještě na Rostocker Eck, vršek nad chalupou. Jak na Nový rok, tak po celý rok.

ESSENER-ROSTOCKER-048    ESSENER-ROSTOCKER-064

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*