Jižním hřebenem na Chapelle de la Glière

| 0 comments

Tuhle túru jsme měli vyhlídnutou už o měsíc dřív, ale zalekli jsme se nejistého počasí. Teď v srpnu jsme naopak věděli, že odpoledne přijde velká mela na stopro. Bylo třeba jít to v tempu a bez zbytečného zdržování, abych 450 metrů fotogenické linky na Indexu přelezli dřív, než z toho bude tobogán.

Dneska to na azuro nevypadá

V srpnu jsem jel do Chamonix hlavně kvůli focení. Ale když se našel volný půlden a Luky měl taky chuť si zalízt, bylo nasnadě to využít. V půl jedné v noci do spacáku, v šest zase ven a rychle sbalit saky paky, abychom stihli první lanovku na Index. V merku máme místní klasiku, jižní hřeben na Chapelle de la Glière (6a, 450 m).

Jižní hřeben na obzoru
Na nástupu trochu závodíme

Mysleli jsme si, že chodíme v tempu, ale místní vůdce s klientem to bere hodně odhodlaně a pod nástupem nás šmejkne. Nakonec je to dobře pro všechny. Hned první metry ukazují, že ani 5a nebude úplný choďák a jsme rádi, že jsme hned pokorně nazuli lezečky. První dvě délky nás dovedou na hřeben, kde začíná dokonce probleskovat slunce.

Ve finiši prohráváme, což se ukáže být ku prospěchu všech. Nad zeleným batohem jsou první dvě délky na hřeben
Luky v úvodním 5a. První kroky nejsou zrovna banální.
V lehkým na hřebeni
Úderná dvojka před námi
5b koutek. Fotil Luky.

Po krátké chodecké pasáži následuje parádní 5b koutek a další délky po hraně. Nabíráme metry a expozici. Prostřední třetina cesty kulminuje v nejznámější délce, které se říká „Razor pitch“. Ta je zajímavá především z fotografického hlediska – leze se po ostrém hřebenu s kulisami Mont Blancu na pozadí. Dneska jsou nejvyšší vrcholy v mraku, ale i tak si užíváme parádní atmosféru nad údolím Chamonix.

Kus krásný skály a kus krásnýho počasí
Razor pitch
Argentierská dolina se na nás kaboní
Plezír v horní třetině. Fotil Luky.
Výšvih v (před)poslední délce

Poslední třetina vede lehkým terénem s jedním výšvihem až k posledním dvěma délkám. Ta první vypadá těžší než ve skutečnosti je a ta poslední je klíčová z celé cesty. Luky zkušeně spojí obě do jedné a tak má o zábavu postaráno. V závěru je to za poctivých 6a a až jednou upadne ten rozviklaný skalní hrot, bude to ještě výživnější.

Luky na vršku a pod ním vypečené 6a
Finiš na jehle

Ještě není ani poledne, když začínáme slaňovat a scházet. Po pěšinkách a lehkým slézáním přicházíme zpátky k lanovce na Indexu a jedeme do base campu v Chamonix. Ve tři přichází predikovaná fronta a tak za vytrvalého přívalu deště odpočíváme v bezpečí našich aut a přemýšlíme, zda a kolik toho nahoře napadne.

Jedeme dolů. Fotil Luky.
Závěrečná věžička a Luky na sestupu na Index
Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*