Nová vlajková loď od Fujifilmu je na světě! Jelikož jsem zarytým příznivcem modelu X-T1, který mi v plné spokojenosti sloužil při výpravách do hor celého světa, je mi velkou ctí, že se mi dostalo možnosti vyzkoušet jeho nástupce ještě před oficiálním uveřejněním. Různé fámy a zvěsti se samozřejmě již dávno v internetových vodách rozšířily, ale jak je to s X-T2 doopravdy? Dovolte, abych vám zprostředkoval dojmy z dvouměsíčního focení v terénu…jak jinak než v horách a skalních vertikálách!
Tato recenze je založena na testování předprodukčního vzorku. V některých detailech a funkcích se může lehce lišit od finální verze. Kliknutím na obrázky se rozbrazí větší velikosti v ligthboxu. Vybrané fotografie jsou v plném rozlišení. Video doporučuji shlédnout na celou obrazovku v nejvyšší možné kvalitě.
Co je nového zvenku?
Prakticky téměř nic, díky bohu! Osvědčená konstrukce X-T1 zůstala zachována, jen byla v detailech doladěna a doplněna. Už při pohledu na fotografie je zřejmé, že velikost fotoaparátu a rozmístění ovládacích prvků je stejné (vlevo vždy X-T1, vpravo X-T2). Přibyl ovšem praktický joystick jako má X-Pro2 pro přímý výběr ostřících bodů (kterých může být buď 91 nebo 325) a změnil se způsob aretace ISO a času – nově je možné zamknout v jakékoliv poloze nebo naopak nechat ovladač zcela volný.
Novinkou je u X-T2 možnost vyklopit displej i v druhé rovině a to cca do úhlu 50 stupňů. Osobně jsem tuto možnost využil pouze zřídka, ale pro některé vertikální záběry je to užitečný doplněk.
Přístup k paměťovým kartám je ponovu vybaven pojistkou a uvnitř najdeme hned dva sloty na SD karty. Lze tak rozšířit celkovou kapacitu, nebo pro jistotu zapisovat simultánně na obě, nebo na jednu ukládat JPG a na druhou RAW soubory. Aby těch možností nebylo málo, lze také jednu paměť využít na fotky a druhou na videosoubory. Jedno tlačítko naopak zmizelo – to malé červené u spouště určené na natáčení, které mi nikdy nešlo pořádně stisknout. Méně je někdy více. Videomód se u X-T2 aktivuje levým kruhovým voličem režimu snímání.
Byť se opět jedná o doplněk, který osobně nevyužiji, nesmím opomenout ani možnost rozšířit X-T2 o battery grip, který kromě rozšířené kapacity baterií nabízí lepší ovládání při fotografování portrétů. Nechybí tradiční ovládací prvky včetně joysticku pro volbu ostřících bodů a přepínač pro zvýšení výkonu fotoaparátu.
[green_box]Rychlost nade vše
Všechna ostatní zmiňovaná vylepšení pro mě byla přejemným, ale očekávaným překvapením. Co mě ovšem nadchlo, je rychlost X-T2. Svižnost se vylepšila po všech směrech. Ostření je přesnější a rychlejší a velkého vylepšení se dočkalo především kontinuální ostření, které je nyní už použitelné! I při cloně otevřené na 1.4 zvládá X-T2 sledovat pohybující se objekt. V kombinaci s vyšší rychlostí sériového snímání, které dosahuje až 14 fps, nabízí Fujifilm nové možnosti na poli sportovní a reportážní fotografie. Pro větší kontrolu se nabízí ještě volba citlivosti sledování a rychlost sériového snímání (8-14 fps při rychlém snímání a 3-5 při pomalém).[/green_box]
Výdrž a rozlišení
Pryč jsou ty časy, kdy se výrobci předháněli v tom, kdo na snímač nasází více pixelů. Nový X-T2 nabízí solidní rozlišení 24 MPx (6000×4000 px) a záznam do JPG, RAW (cca 50 MB) nebo bezztrátově komprimovaného RAW (cca 25 MB). Akumulátor je totožný jako u X-T1, nabízí podobnou výdrž a výhodou je jemnější ukazatel stavu baterie (ikona s šesti stupni + procenta). Citlivost je nyní možné vyšponovat až na ISO 51200.
Ukázkové fotografie
Níže uvedené snímky jsou nahrány v plném rozlišení. Po kliknutí na odkaz se zobrazí originály včetně EXIFu na nové kartě. Další snímky si můžete prohlédnout ve fotoreportech níže.
X-T2+ 10-24, 1/140, f8, ISO 200 originál zde
X-T2+ 10-24, 1/450, f10, ISO 200 originál zde
X-T2+ 35, 1/2700, f/1.4, ISO 200 originál zde
X-T2+ 10-24, 30s, f4, ISO 3200 originál zde
X-T2+ 18-55, 1/500, f8, ISO 200, needitovaný JPG originál zde
Intervalové snímání
Tady se nejedná o žádnou novinku, ale standard, kterým Fujifilm rozšiřuje kreativní možnosti focení. Zabudovaný intervalometr umožňuje pořizovat snímky s danou časovou prodlevou a vytvořit tak v postprodukci efektní časosběrná videa – timelapse.
[green_box]Video
Natáčení s X-T2 se budu věnovat v samostatném článku, který uveřejním v průběhu léta, prozatím pouze ve stručnosti prozradím, že Fujifilm zapracoval i na tomto „okrajovém“ tématu. Většina nadšenců do Fuji se natáčením příliš nezabývá, ale s novým modelem by se to mohlo dost snadno změnit. X-T2 nabízí nově rozlišení 4K (3840×2160 při 30 fps)! Podívejte se prozatím na krátké ukázky v podobě, jaké „vypadnou“ přímo z foťáku (doporučuji zvětšit na celou obrazovku a shlédnout kliknutím na ozubené kolo v maximální možné kvalitě):[/green_box]
fullHD při 60fps:
4K při 30 fps:
[green_box]
Dva měsíce testování
Možnost vyzkoušet X-T2 jsem tradičně využil po svém. Foťák jsem protáhl zasněženými horami i rozpálenými skalami. Fotografie, které jsem pořídil je možné shlédnout v již publikovaných reportech:
- Whymperem na Verte
- Plotnové euforie na Hoher Nock
- Via Ferrata de Curalla
- Hochfeiler
- Džunglí na Wachauer Grat
- Sníh a vápno na Festkogelu
- Mammut Runde v Toteskách
[/green_box]
Děkuji převelice české i japonské centrále Fujifilmu, jmenovitě Romče Jokelové a Kunio Aoyama za možnost vyzkoušet předprodukční vzorek X-T2!
Pokud máte dotaz na další praktické zkušenosti a funkce X-T2, neváhejte napsat do komentářů. Rád zodpovím nebo shrnu v dalším článku. Já jsem s novým strojem prozatím nadmíru spokojen a budu vás zahrnovat dalšími horskými foto a videoreporty. Těšte se!
Pokud vás zajímají ceny foťáků od Fujifilmu, podívejte se do e-shopu Fujifoto. Zakoupením fototechniky přes tento odkaz mě drobně podpoříte a nezaplatíte ani o korunu navíc. Díky!
7.7.2016 at 12:48
Parádní představení novinky a super doprovodní fotografie. Palec nahoru ;)
7.7.2016 at 12:53
Paráda Jakube a díky za shrnutí. Snímky jsou vyvolané z RAWu a nebo přímo JPG? A už se ví přibližně cena?
11.7.2016 at 07:00
Ahoj Ivo, fotky jsou vyvolané z RAW (RAF). Ale musím říct, že i z JPG jsem byl schopen po drobných úpravách schopný dosáhnout podobných výsledků. S cenou netuším…cetl jsem neco o 1600 USD.
8.7.2016 at 19:01
Jakube, díky za informace z testování X-T2. Jak je to s nejnižším ISO? Zahlédl jsem někde že je 200 pro RAW a 100 pro JPEG, je to tak?
Přeji hodně krásných tůr do hor. Jirka
11.7.2016 at 06:58
Ahoj Jirko, je top přesně jak píšeš – 200 pro RAW, 100 pro JPG.
Pingback: Fujifilm X-T2 + Samyang 8mm (foto+video) | Jakub Cejpek
Pingback: Via ferrata Cesto Tomaselli | Jakub Cejpek
Pingback: Dvojitej pytel na Wunderwelt 8-/350 m | Jakub Cejpek
Pingback: Perly na Zermattem – Obergabelhorn&Zinalrothorn | Jakub Cejpek
Pingback: Dlouho plánovaný traverz Schreckhorn-Lauteraarhorn | Jakub Cejpek
Pingback: S Jírou na Wajznu | Jakub Cejpek
Pingback: Vandr přes 12 čtyřtisícovek | Jakub Cejpek
Pingback: Baboletní Detmolder Grat | Jakub Cejpek
Pingback: Dahoam is Dahoam (6+/250 m) | Jakub Cejpek
Pingback: Vandrování kolem Liezener Hütte | Jakub Cejpek
Pingback: Fujifilm X-H1 – úderník na fotky i video | Jakub Cejpek
Pingback: Slnečné preteky na Kasberg | Jakub Cejpek
Pingback: Rauriská klasika – Hoher Sonnblick & Hocharn | Jakub Cejpek
Pingback: Velikonoce na Cevedale | Jakub Cejpek
Pingback: Odpytlení Weisskugelu | Jakub Cejpek
10.5.2018 at 09:23
Díky za zaujímavý test Fuji T2, chcem si ho zaobstarať, len som sa niekde na foru dočítal, že občas fotoaparát zamrzne a musí sa vypnuť, zapnuť. Nestalo sa Vám niečo také, alebo neviete o niekom. Možno to spravý nový firmware.
S pozdravom PF
10.5.2018 at 12:16
Podobné problémy jsem měl s předprodukčním vzorkem, možná se mi tu a tam stalo i později, ale nikdy mě to nijak zásadně právi nezkomplikovalo. Teď navíc vychází nový FW, tak množná bude stabilita už zcela dokonalá.
Pingback: Horké jaro na rakouských ferratách | Jakub Cejpek
Pingback: Ferraty kolem Guttenberghausu | Jakub Cejpek
Pingback: 3×7- v Salzkammeru |