Fujifilm X-T30: foťák k oltáři i do prašanu

| 2 Comments

Nejnovější přírůstek APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu se drží při zemi. Ale jen co se rozměrů a hmotnosti týká! Oproti předchůdcům zase o notný kus dospěl, přináší více možností a hlavně větší radost z focení. Pokud zvažujete, jestli naskočit do rozjetého burácejícího vlaku jménem Fujifilm, tento model pro vás může být tou pravou vstupenkou. Mé dvouměsíční zkušenosti shrnu tradičně stručně a subjektivně.

Přiznám se hned na úvod, že v hodnocení X-T30 nebudu úplně spravedlivý. Holt jsem notně ovlivněný tím, že poslední 3 roky fotím a točím na X-T2 a X-H1. Ale svět je zkrátka nemilosrdný. I když možná zazní nemálo výhrad, je třeba uznat, že i z tohoto neférového konkurenčního boje vyšel nejnovější mrňous se ctí. A dědečkovi X-T10, kterého jsem testoval před 4 lety, utekl mílovými kroky.

Malý foťák do velké kapsy

Takže si to odbudeme hned a pustíme se do kritiky a porovnávání:

[green_box]Konstrukce těla není tak robustní a nevydrží tak hrubé zacházení a válení v loužích. Na druhou stranu bez újmy zvládnul fungování ve skalních vertikálách i v zimních horách.

 • Horní kruhové voliče nemají u X-T30 aretaci. Je třeba si to víc hlídat.
 • Ergonomie foťáku je hlavně ve větších rukách s velkým objektivem méně pohodlná. Nejlépe si rozumí s menšími skly jako je 18-55/2.8-4, 23/2, 35/2, 50/2 apod.
 • Osobně jsem si nezvykl na absenci křížového voliče na zadní straně. Joystick je naopak chvályhodný přírůstek, i když jsem musel palcem chvílemi šátrat. Má trochu jiné umístění než jsem zvyklý.
 • Foťák má slot jen na jednu SD kartu. Pro zálohy nebo video je to méně přívětivé, ale je pravda, že jsem na jednu kartu fungoval dlouhé roky zcela bez problémů.[/green_box]

X-T30+10-24 vs. X-T2+16/1.4: Menší velikost a nižší cena vs. lepší ergonomie a odolnost.

Tak to máme za sebou. Mé osobní výhrady totiž směřují hlavně k ergonomii a ovládání, z ostatních věcí jsem u X-T30 nadšený:

[green_box]

 • X-T30 je prcek. Tělo je dokonce menší než X100F. Dost to pak samozřejmě může zazdít objektiv, ale to už je benefit možnosti volby, nikoliv nevýhoda.
 • Váží i s baterkou 383 g, což je méně než jedna plechovka piva. Můžete díky tomu s sebou vzít kopici jiných zbytečností. Třeba pivo.
 • Po několikáté se musím opakovat s chválením výklopného displeje. Kdo se někdy válel s 20kilovým batohem po zemi, ví, o čem mluvím. Zadnímu LCD tradičně sekunduje digitální hledáček s vysokým rozlišením. Na průhledový SLR hledáček jsem si teď vzpomněl po 3 letech a nostalgie se stále nedostavuje.[/green_box]

X-T30+23/2 vs. X-T100F: Výměnné objektivy a výklopný displej vs. kompaktnost a styl.

Střeva z X-T3, cena o třetinu nižší

Uvnitř najdete stejný senzor X-Trans IV s 26 megapixely, čip i procesor jako X-T3. Přitom za X-T30 zaplatíte jen dvě třetiny ceny. Díky fázové detekci ostří fofrem a správně. O tom by si mohla X-T10 jen zdát. Jako bonus dostanete ještě vestavěný blesk a zcela automatický režim. Obojí buď oceníte, nebo se nad tím pousmějete.

Video jak víno: 4K video, F-log a 120 fps

Poslední dobou Fujifilm dost zapracoval na videu a X-T30 není výjimkou. Nastavení videa umožní téměř vše, na co jsme zvyklí z X-H1 a X-T3. Můžete točit do 4K i vysokou frekvencí snímků do fullHD. Nastavíte si podle chuti možnosti ostření a přeostřování a kromě standardních profilů můžete ukládat i do nízkokontrastního F-logu. Právě video je pro mě u X-T30 milým překvapením.

Na krátké video z X-T30 s použitím zpomalených záběrů (120 fps = 5násobné zpomalení) se můžete podívat tady:

X-T30 umí i focení se zabudovaným intervalometrem, díky kterému můžete snadno experimentovat s časosběry:

Kdy po něm sáhnout?

[green_box] Výběr v rámci Fujifilmu je jednoduchý. Je-li pro vás zásadní co nejmenší velikost a zároveň chcete foťák s výměnnými objektivy, je X-T30 skvělou volbou při zachování všech kreativních možností. Pokud chcete foťák, který vydrží co nejvíc, a budete používat větší objektivy, sáhněte po X-T3 a když chcete navíc stabilizaci čipu, koukněte na X-H1. Kdybych si kupoval svou první bezzrcadlovku a chtěl ušetřit nějakou tu korunu, sáhnul bych po X-T30. A tu ušetřenou korunu bych vrazil obratem do kvalitního skla![/green_box]

Další fotky místo zbytečných slov:

Svatební veselí s X-T30+23/2: Nenápadný set, který skvěle odvede potřebnou práci.

Lezení u Gardy: X-T30 + 10-24/4: Každý gram a každý milimetr do široka se počítá.

   

Čtyřtisíovky Bernských Alp: X-T30 + 10-24/4: Focení v rukavicích, v zimě, ve vedru a často s nedostatkem kyslíku.

    

Ceny a sety X-T30 si můžete prohlédnout v e-shopu Fujifoto. Zakoupením fototechniky přes tento odkaz mě drobně podpoříte a nezaplatíte ani o korunu navíc. Díky!

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

2 Comments

 1. Ahoj Petre,

  diky za super review. Mas v planu sepsat podobny clanek k X-T3? Zajimal by me hlavne tvuj osobni nazor, zda ma smysl uvazovat nad upgradem z X-T2 na X-T3. Pokud se nemylim, tak ty ted pouzivas X-T2 a X-H1.

  Sam premyslim nad ugradem me „staricke“ X-T10 a momentalne zvazuji X-T30, X-T2 a X-T3. Stejne jako ty se celkem dost pohybuji v horach a tudiz me na X-T2/X-T3 laka robustnost, ergonomie, d-pad a lepsi hledacek. Na rozdil od tebe vsak temer netocim video a tudiz se nyni priklanim k X-T2, ktera se ted da sehnat za podobnou cenu, jako X-T30. Samozrejme, ze by se mi libilo mit rychlejsi ostreni, bluetooth a dotykovy display pro obcasne preostrovani, zda se ale za to vyplati utratit polovinu ceny X-T2 navic si nejsem jisty…

  Diky moc za tvuj nazor! Mej se!
  Lukas

  • Jakub

   Ahoj Lukáši,
   díky za zprávu. X-T3 jsem měl v ruce zatím jen na chvíli, ale počítám, že by se mi během cca 1/4 roku mohla dostat do ruky.
   Zatím soudím, že pro focení v horách bez zaměření na video nebude poskytovat zas tak velké výhody oproti X-T2, protože osobně rychlejší ostření nepotřebuji a dotykový displej si moc nerozumí s rukavicemi.
   Z toho, co píšeš bych místo po X-T30 sáhnul po X-T2 a když bych si chtěl připlatit, tak X-T3 vyřeší veškeré dilema.

   Ať se daří,
   Jakub

Napsat komentář

Required fields are marked *.*