Přísná klasa u Karlsbader Hütte

| 1 Comment

KARLSBADER-008

První červnový víkend nesliboval nijak zářnou předpověď. Dlouhé špekulování nad nejrůznějšími modely nás nakonec zavedlo do Lienzských Dolomit, oblasti nám zcela neznámé, ale naprosto skvělé. Díky předsezónnímu termínu jsme navíc měli hory prakticky jen a jen pro sebe. 

KARLSBADER-001

Sledujeme aktuální trendy a do hor chodíme nalehko! Pod jihozápadní stěnu Laserz nastupujeme od parkoviště u Dolomitenhütte se vším harampádím, neb se nám nechce chodit sem a tam. Na seznámění s místními skalami naplouváme do cesty Supermix (6+/230 m) a záhy zjišťujeme, jak výživné dokáže být šestkové lezení. První tři délky jsou naprosto skvělé s lezením od štandu ke štandu.

KARLSBADER-003KARLSBADER-004 KARLSBADER-005

V polovině cesty traverzujeme lehčím terénem a pátou délkou se dostáváme pod tu klíčovou. V tu chvíli se ale mračna začínají až nepříjemně rychle stahovat. Víme, jaké bouřky slibovala předpověď a také víme, jak komplikovaný by byl ústup, vzhledem k tomu, jak jde cesta do boku. Pod klíčovou předposlední délkou tedy statečně utíkáme a slaňujeme k nástupu.

KARLSBADER-006 KARLSBADER-007  KARLSBADER-009

Pod dekou nízkých mraků přicházíme zanedlouho ke Karlsbaderhütte. Chata je ještě před sezónou zavřená a my se s AV klíčem v kapse těšíme na ukončení Winterraumové sezóny. Jenže chyba lávky! Po 20 minutách, během kterých třikrát obkroužíme chatu a zkoušíme mnohokrát všechny možné dveře, shledáme, že se dovnitř nedostaneme. Místní bajkeři nám ještě radí, kde přesně by Winterraum měl být, ale ani to nepomáhá. Ještě, že jsme si prozíravě přibalili karimatky a spacáky! Děláme si  na terase Winterraum vlastní a usínáme natotata.

KARLSBADER-010 KARLSBADER-011 KARLSBADER-012 KARLSBADER-014

Sobotní ráno je naprosto skvostné! Mraky jsou ty tam, výhledy daleké a hory liduprázdné. Snídáme na terase a vybíráme, co z bohaté nabídky místních vícedýlek vyzkoušíme tentokrát.

KARLSBADER-013 KARLSBADER-017 KARLSBADER-019KARLSBADER-018  KARLSBADER-020

KARLSBADER-042

Protože se chceme po mrazivé noci zahřát, vyrážíme opět do jihozápadní stěny Laserz, kde navíc již známe nástup po rampě a nemusíme nikde bloudit. Cesta Plattenflucht (6+/340 m) tentokrát vede až na samotný vršek, takže se obejdeme bez slaňování. Už víme, jaké dokážou být místní pětkové spáry a tak s funěním přelezeme úvodní délku a lehčím terénem se rychle dostáváme pod tu čtvrtou, klíčovou. Lehce převislý traverz není naštěstí zas tak dlouhý a navazují na něj další dvě chodecké délky, kterými se KONEČNĚ  dostáváme na slunce.

KARLSBADER-021 KARLSBADER-022 KARLSBADER-023

Druhá polovina cesty je lezecky podstatně hezčí a kompaktnější. Soukáme se komínem (dodnes nechápu, jak se tam Kristina vešla s obřím batohem) a oblíbenými sparami. Po dvou délkách obtížnost padá dolů a my se blížíme k Wandbuchu.

KARLSBADER-024 KARLSBADER-025 KARLSBADER-026 KARLSBADER-027 KARLSBADER-028 KARLSBADER-029 KARLSBADER-030

Načasování máme akorát. Dolézáme lehkým hřebínkem ke kříži, stíháme ještě vrcholové foto a přichází déšť. Ještě chvíli pobíháme kolem monumentální věže Rote Turm (tam se nabízí velký prostor pro opravdové lezce) a rychle zpátky do „Winterraumu“.

KARLSBADER-031 KARLSBADER-032 KARLSBADER-033 KARLSBADER-034

Ani nedělní ráno nás nezklamalo a tak chytáme další paprsky a panoramata. Balíme si fidlátka a traverzujeme do sedla Kerschbaumer Törl. Dnešní den má být nejzataženější a tak místo lezení zkoušíme jednu z místních ferrat, a to Madonnen klettersteig (C) na Gamswiesenspitze.

KARLSBADER-035 KARLSBADER-036 KARLSBADER-037 KARLSBADER-038

Na slunečné ráno poměrně rychle padá bílá deka, ale to nám nezkazí zážitek z příjemné procházky, která vede nejdříve jižní stěnou Gamswiesenspitze a pak traverzuje přes nižší vrchol zpět do sedla Kerschbaumer Törl. Tím pro nás ale den ještě nekončí. Na sestupu odbočujeme pod východní stěnu Bloßkofel a zkoušíme pár cest ve sportovním sektoru Nirvana. Linie jsou dlouhé, stejně jako mnohé odlezy, profily místy převislé a klasa tradičně poctivá. Ještě, že začne vbrzku poprchávat a my můžeme zavelet k ústupu. Při odjezdu sledujeme ve zpětném zrcátku, že se v horách žení všichni čerti…zase jsme tím počasím nějak probruslili.

KARLSBADER-039KARLSBADER-041 KARLSBADER-040 KARLSBADER-044

Foceno na Fujifilm X-T2 + 10-24mm/f4 + Samyang 8mm/2.8Mrkněte za kolik se dá tato hračka pořídit. Zakoupením fototechniky přes tento odkaz mě drobně podpoříte a nezaplatíte ani o korunu navíc. Vy naopak můžete na technice ušetřit registrací ve Fujiclubu nebo využitím Cash back akcí na Fujifoto.

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

One Comment

  1. Krásný fotky! Díky za tipy!

Napsat komentář

Required fields are marked *.*