Vánoční Dolomity #4 – Lujanta (WI4, 100 m)

| 3 Comments

 

Konečně se zatáhlo a my jsme po dlouhém váhání vytáhli všechny ty nabroušený věci. Proplétáme se Corvarou mezi nasvícenými hogo fogo hotely, naleštěnými SUV a lyžaři s kožichem kolem krku, abychom se propracovali k modrému sopouchu, na kterém odstartujeme letošní ledolezeckou sezónu.

Lujanta (WI4, 100 metrů, 3 délky) má zásadní výhodou v tom, že je k ní krátký přístup. Za půl hodinky už se navazujete a za dalších pár minut tesáte. Další komfort vás pak čeká při cestě dolů, ve skále jsou totiž parádní štandy, takže nervózní vrtání abalaků v tomto případě odpadá. Superlativa ledu ovšem přináší i jisté nevýhody, a totiž jeho oblíbenost, která znamená, že se tu můžete setkat se zástupem, který si stejně jako vy chce užít ledového klování.

V našem případě se sice nával nekoná, ale i jedna dvojice stačí k tomu, abychom si užili solidní ledové bombardování. Ledopád sice není natečený v plné síle, ale naštěstí dostatečně. První kroky jsou jako vždy začátkem sezóny lehce rozpačité, ale předtesaná linie výstup usnadňuje. Štandujeme v ledu a po ukončení dělostřelecké palby pokračujeme druhou, nejdelší a nejtěžší délkou.

Druhý štand už cvakáme pohodlně do řetězu na skále a dolézáme poslední úsek, po kterém už teče voda. Když už nemrzneme, tak ať jsme aspoň mokří! Od vrcholové kosůvky slaňujeme nadvakrát (60 metrová lana, horní dvě délky spojujeme) a zvesela si gratulujeme. Ledy jsou vždycky tak trochu děsivé a člověk je rád, když pak stojí nohama na pevné zemi.

Zbývá už jen sklouznout se zpátky k autu a najít místo, kde se můžeme uložit k zimnímu spánku. Předpověď slibuje velké sněžení a tak se konečně dočkáme odpočinkového dne…

Pěkný report z Lujanty a dalších ledů v oblasti lze najít zde.

Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

3 Comments

  1. Pingback: Dolomitské ledobraní | Jakub Cejpek

  2. Pingback: Karamelka, náš domov na kolech | Jakub Cejpek

  3. Pingback: Dolomitské ledobraní 2019 | Jakub Cejpek

Napsat komentář

Required fields are marked *.*