Údolím Loigis na Pyhrner Kampl a Torstein

| 0 comments

Tuhle túru nad Vorderstoderem máme z Budějc skoro za dveřmi a tak si zasloužila být cílem dalšího průzkumu. Nejbližší svahy Alp sice nedávají na první pohled moc nadějí na velkolepou akci, ale nakonec z toho byl zase celkem hodnotný a v daných podmínkách především vděčný výlet.

Úsvit nad hřebenem Sengsengebirge

Chci si užít ráno v horách a tak zase vyrážím trochu časněji. Když mi vypadne parkovací lístek (4 eura/12 hodin) u rybníka Schafferteich, ukáže se na něm údaj 4:11. Dneska asi na startu nával nebude. Šerem stoupám údolím Loigis na na Pyhrner Kampl.

Pyhrner Kampl ze severu
V Horním Loigistalu jsou pořád sněhu kopice

Údolí je celé promrzlé a bez haršajsen bych tu neměl šanci. A to nejen v jeho závěru, ale ani na strmých lesních cestách kus nad rybníkem. Kolem půl sedmé začíná slunce olizovat okolní vršky a já chvátám do sedla, abych si taky užil tuhle ranní koupel. V jednom krátkém vyfoukaném suťáku je potřeba na pár metrů sundat lyže, ale jinak je sněhu všude na rozdávání. V sedle Wetterlucken se zdravíme se sluníčkem, které akorát vylezlo zpoza Torsteinu.

Na Hanskamp už svítí
V sedle Wetterlucken (2020 m). Pod sluníčkem je JZ svah na Torstein.
Kaminspitz

V ranním světle zahajuju fotografický lov, který pokračuje až ke kříži na Pyhrner Kampl. Přibalil jsem i teleobjektiv a tak přidávám řadu fotek okolních vršků, vzpomínám na uplynulé výlety a plánuju ty další. U kříže jsem v osm ráno překvapivě sám.

Cestička na Angerkogel
Placatej Angerkogel a špičatý vršky Gesäuse
Pyhrner Kampl (2249 m)
Sengsengebirge
Grosser Priel
Pomalu dofotit a hurá do sjezdu
Kleiner Priel, Schwarzkogel, Angelmauer
Směrem na Hochmölbing
Schrocken a Dachstein

To, co vypadlo ráno hrozně strmě, není při pohledu z úpatí tak děsivé, navíc je tu i náznak starých stop. Proto po parádním firnovém sjezdu z Kamplu lepím radostně pásy, přidávám haršajsny a do ruky pro sichr cepín a šněruju cikcaky JZ svahem na Torstein.

Zpátky v sedle Wetterlucken před výstupem JZ svahem na Torstein
Na hřebeni Torsteinu

Horní část svahu vezmu na botách, hřeben zase na lyžích a za chvíli jsem u dalšího kříže. Ještě nakouknu na východ, abych viděl, co mě čeká v Unteres Logistal a pak už to pouštím do jižního svahu Torsteinu směrem do sedla Zwischenwänden.

Torstein (2243 m)
Nad jižní stěnou Torsteinu
V sedle mezi Torsteinem a Warscheneckem

V sedle vidím ještě patrné sjezdové stopy z Warschenecku, resp. vrcholu Liezener, ale mě už pro dnešek sjezdy i výškové metry stačí. Stočím to na sever, vyhýbám se dolinám a zmrzlým údolím sjíždím zpátky k rybníku. Dole už vládne jaro. S chutí smočím pomuchlané nohy ve studeném potoce a jedu domů na pozdní oběd.

Torstein ze severu a sjezd údolím Unteres Logistal
Jakub

Author: Jakub

Zkouším všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuju univerzálností. Hodně fotím, občas něco natočím a hlavně jsem rád venku. Kromě čaje už mám rád i kafe a pořád ještě i brzké ranní vstávání.

Napsat komentář

Required fields are marked *.*